För fastighetsägare

Oavsett om du är ägare till en enskild lägenhet eller har en stor fastighetsportfölj, erbjuder vi dig våra professionella tjänster för att generera riskfri avkastning. Vi vill att du ska kunna fokusera på att njuta av livet eller få din portfölj att växa samtidigt som vi tjänar pengar åt dig.

Fastighetsägartjänster

Korttidsuthyrning

Varför?

Tjäna pengar under tiden du är ute och reser

Vad?

Du får betalt när du är bortrest, då din bostad är full av gäster. Forenom sköter all marknadsförings-, försäljnings- och värdverksamhet.

Hur?

Du kan själv lista din fastighet på Friday Flats eller kontakta vårt Friday Flats team.

För vem?

Ägare av lägenheter som ibland står tomma av olika anledningar, kort eller lång tid, där du har tillstånd att hyra ut i andrahand.

Hur länge?

Så länge som du vill och har tillstånd att hyra ut din bostad.

Var?

Du kan lista din bostad oavsett var du befinner dig i världen.

Läs mer

Långtidsuthyrning

Varför?

Problemfri, garanterad hyresintäkt.

Vad?

Du är garanterad en fast hyresintäkt. Vi tar den operativa risken. Vi sköter möblering, hantering, städning, underhåll och rapporterar till dig.

Hur?

Ta kontakt med vårt hyresteam så hjälper de dig att komma igång.

För vem?

Ägare av tomma lägenheter och hus med tillstånd att hyra ut.

Hur länge?

För längre tidsperioder, vanligtvis 1½ år eller längre.

Var?

Ta kontakt med oss om du äger en fastighet, en lägenhet eller ett hus i Finland, Sverige, Norge eller Danmark!

Läs mer

Uthyrning av fastigheter

Varför?

Problemfri, långsiktig, garanterad avkastning.

Vad?

Du är garanterad en fast hyresintäkt. Vi tar den operativa risken.

Hur?

Ta kontakt med vårt hyresteam så hjälper de dig att komma igång.

För vem?

För ägare av stora fastigheter som kan göras om till hotell eller vandrarhem.

Hur länge?

Vi förbinder oss till ett avtal på minst 5 år, men kan självklart hyra på längre tid också.

Var?

Trevliga platser i städer i den nordiska regionen. I vilken stad som helst i Norden

Läs mer

Är du en fastighetsägare?

Vill du vara garanterad hyra varje månad? Kontakta oss nu.

Forenom för fastighetsägare

Tack vare Forenoms snabba och effektiva organisation och våra kringtjänster, såsom Friday Flats, kan vi erbjuda såväl stora som små fastighetsägare bra och trygga lösningar när det kommer till hantering av deras fastigheter. I dagsläget har vi över 5000 fastighetsägare som förlitar sig på Forenoms tjänster.

När du bestämmer dig för att hyra ut din bostad via Friday Flats Premium Service kommer vi att marknadsföra din bostad och erbjuda eventuella hyresgäster professionell service och värdskap. All extern marknadsföring ingår i våra tjänster och kommer inte att kosta dig någonting.

Förutom vår egen hemsida kan vi också lista ditt boende på olika onlineresebyråer, såsom Booking.com, Hotels.com och Tripadvisor.

Vårt effektiva säljteam jobbar aktivt för att hitta gäster i behov av tillfälliga boendelösningar så att din lägenhet slipper stå tom. Då vi har cirka 6 000 företagskonton vars anställda bor i våra befintliga bostäder kan vi vanligtvis hitta den bästa gästen för din bostad bland våra existerande kunder.

Vi har det bästa och mest erfarna sälj- och marknadsföringsteamet inom vår bransch. Klart du vill låta dem jobba för dig!

Uthyrningschefer

Jaakko Ihalainen
Rental Manager for Finland Region
Saku Nissinen
Project Sales Manager - Sweden
Jenya Endresen
Regional Manager - Norway
Marc Hansen
Regional Coordinator - Denmark

Här hittar du din närmast Forenomrepresentant

Espoo

Rental Coordinator - Espoo
Riikka Korhonen
+358503035139 riikka.korhonen@forenom.fi

Helsinki

Rental Coordinator - Helsinki
Jani Still
+358 50 4667707 jani.still@forenom.fi

Jyväskylä

Regional Manager of Jyväskylä
Henri Hämäläinen
+358 50 3545 850 henri.hamalainen@forenom.fi

Kouvola

Regional Manager of Lappeenranta and Kouvola
Ville Vesterinen
+358 50 464 7393 ville.vesterinen@forenom.fi

Kuopio

Regional Manager of Kuopio
Mikko Kauhanen
+358 46 923 5018 mikko.kauhanen@forenom.fi

Lahti

Regional Coordinator - Lahti
Joni Isomäki
+358 50 381 7223 joni.isomaki@forenom.fi

Lappeenranta

Regional Supervisor - Lappeenranta
Jarkko Ahoraita
+358 50 347 9610 jarkko.ahoraita@forenom.fi

Oulu

Regional Coordinator - Oulu
Tani Heikkinen
+358 40 733 5170 tani.heikkinen@forenom.fi

Pori

Regional Manager of Pori
Jari Vuorinen
+358 40 711 8433 jari.vuorinen@forenom.fi

Tampere

Regional Manager of Tampere and Vaasa
Tommi Piskanen
+358 40 4508409 tommi.piskanen@forenom.fi

Turku

Regional Supervisor - Turku
Juha Koivula
+358 44 551 2822 juha.koivula@forenom.fi

Vantaa

Rental Coordinator - Vantaa
Vesa Salmikivi
+358 50 452 6221 vesa.salmikivi@forenom.fi

Stockholm

Project Sales Manager - Sweden
Saku Nissinen
+46704870740 saku.nissinen@forenom.se

Oslo

Regional Manager - Norway
Jenya Endresen
+4748400899 jenya.endresen@forenom.no

Köpenhamn

Regional Coordinator - Denmark
Marc Hansen
+45 6019 8870 marc.hansen@forenom.dk

Varför Forenom?

Garanterad vinst för dig

Ledande aktör inom företagsbostäder och dess kringtjänster

Minimera din arbetsinsats och maximera din fastighets potential